Deprecated: addslashes(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /data01/virt76256/domeenid/www.actionthrive.com/DOMAIN/dev.interest.edu.ee/base.php on line 1199
Tagasivaade sportlikule noortevahetusele Jõulumäel (august 2021) - interEST
 Tagasiside või küsimus

Tagasivaade sportlikule noortevahetusele Jõulumäel (august 2021)

28.12.2021
Post coverAugusti alguspäevadel saabusid Jõulumäe tervisespordikeskusesse 30 noort inimest, kes olid valmis õppima eeloleva nädala jooksul tervislikest eluviisidest läbi mänguliste töötubade keset megamõnusat rohelust.

Kuigi algselt sai planeeritud partnerorganisatsioonid Leedust, Bulgaariast, Sloveeniast, Hispaaniast ja Portugalist siis globaalne tervisekriis mängis omad vingerpussid ning Hispaania ja Portugal tuli asendada Slovakkiaga. Varasema 5 osalejat per riik asemel sai palutud partneritel 6 inimest saata. Lõpuks võis päris rahul olla, et osales algselt planeeritud arv noori.

Kõik osalejad olid rohelise staatusega riikidest ja oma teada terved kui purikad, kuid kõik saabujad tegid esimese asjana Jõulumäele saabudes tutvust mitte teiste osalejatega, vaid COVID kiirtestidega.

Mõned varajased saabujad aitasid ka välisõppe klassi üles seada. Nii ilusas kohas sooviks ju värske õhu käes olla. Samuti pidi arvestama, et meie projekti noortel oleks õhtul koht kus olla, ilma et me kedagi segaks. Jõulumäel oli mitmeid teisi laagrigruppe ning nooremad spordilapsed peavad normaalsel ajal öörahu saama. Välisõppe klass õnnestus väga hästi, nii töötubasi kui ka õhtuseid koosviibimisi oli hea läbi viia meie enda väikeses nurgakeses männipuude vahel. Valguskett tekitas mega mõnusa atmosfääri ja keegi pimedas telefon taskulambiga koduteed ei otsinud.

Meie programm keskendus tervislikule toitumisele, liikumisharjumuste edendamisele, osalevate riikide tutvustusõhtutele ehk kultuuriõhtutele ja Erasmus+ tutvustamisele. Samuti oli meil 3 väljasõitu nädala teises pooles. Töötoad viisime läbi ennelõunasel ajal ning peale lõunat oli natuke vaba aega, et ümbruskonda nautida, teiste osalejatega koos midagi ette võtta või puhata. Mitmed osalejad kasutasid võimalust fat-jalgratastega sõita, võrkpalli mängida või võrkkiiges lihtsalt olla. Peale väikest pausi jätkasime interaktiivsete tegevustega. See tähendab mitmete uute spordialade proovimist, treeninguid ja väljasõite.

Mitmetel osalejatel oli varasemaid kogemusi erinevatel aladel. Näiteks kergejõustik(tõkkejooks, odavise, kettavise jms), discgolf, tennis, rannavõrkpall, jalgpall, jooga, akrojooga jms. Noortevahetuse lõpus viisime Black&white tantsukooli noortele läbi meie poolt koostatud näidistreeningu ja nemad tegid meile tantsukoolituse, loomulikult rääkisime meie noortevahetusest ja Erasmus+ programmist.

Paljudel kordadel on töötoad korraldatud Erasmus+ noortevahetusel ühe kogenud inimese poolt. Mõnikord on see hea, mõnikord mitte. Kui töötubade korraldaja ei ole hästi läbi mõelnud ülesandeid, ei suuda hästi selgitada või teeb seda igavalt, siis on see osalejatele koormav.

Sel noortevahetusel ja kõigil varasematel interESTi noortevahetusel on olnud noored ise vastutavad töötubade korraldamise eest. See tähendab, et iga riigi osalejad võtavad vastutuse ja korraldamise mõnede töötubade eest. Jaotasime töötubade läbiviimise esimesel päeval erinevate riikide vahel ning järgnevatel päevadel said kõik osa noortevahese programmi sisu loomisel. 

Töötubades kasutasime grupitöid, esitlusi, näidedeid ja aktiivseid tegevusi. Nt ise uue mängu loomine ja selle läbi mängimine.
Üheks mänguks oli näiteks käbide varastamine, kus käbitopsid oli paigutatud ringikujuliselt ning iga mängima pidi enda topsi kõige rohkem täis saama ja kui sinu tops sai käbidest tühjaks, siis olid sa mängust väljas. See tundub lihtne, aga tehes seda minut aega täiskiirusel siis oli kops täiesti koos. Mis on sellise töötoa eesmärk? See paneb noored raamidest välja mõtlema ning arendab loovust, ettevõtlikkust ja tiimitööd. 

Ka mitmed teised töötoad olid seotud liikumise ja mängudega. Arutlevaid töötubasi, kus erinevaid grupid said ülesande ja pidid looma esitluse ning kaardistama olukorda, pakkuma lahendusi, jõudma seisukohale oli ka. Peamiselt keskendusime toitumisele, et jõuda ühisele seisukohale tervisliku toitumise küsimustes.

Väljasõitudest käisime Neljapäeval Seljametsa järve ääres ja hiljem RMK Tõstamaa orineteerumisetapil. Ilm polnud sel päeval kõige parem aga vähem külmakartlikud said järves hüpata ja ujuda. Väiksema alevi tutvustamine läbi orienteerumise oli ka äge. Eks muidu käiakse külastades Tallinna vanalinnas aga ehe Eesti elu käib ju väiksemates kohtades.

Reede pärastlõunal külastasime Uulu kultuuri- ja spordikeskust, kus meid kenasti vastu võeti ning lasti noolt visata - sel päeval toimus seal dartsi võistlus. Lisaks kohalikud noortejuhendajad näitasid meile streetworkouti lihtsamaid võtteid ja tantsutunnist osavõtt meeldis tegelikult tüdrukutele ja ühele noormehele kõige rohkem. Peale seda viisime noored Pärnu, õhtustasime koos ja seejärel said nad ise avastada. Õnneks oli meil ka 2 Pärnu kohalikku osalejate hulgas ja tegime koos väikese ekskursiooni. Hilisõhtul sõime koos pitsat ja peaaegu kõik tulid organiseeritud transpordiga tagasi Pärnusse, peale mõnede energiliste pummeldajate kes jõudsid siis kui teised juba magasid. Hommikul neid muidugi töötoas ei olnud.

Laupäeval olime lisaks töötubadele vabatahtlikud Gravel Grinderi rattavõistlusel, meie toitlustasime ühes punktis võistlusel osalejaid kergete snäkkidega. Tegime leivakorvikesi, jagasime arbuusi ning valmistasime spordijooki. See käis kõik päris kiirelt. Jõudes hakkasime kiiruga asju ette valmistama, väga palju segadust oli kes mida tegema peaks, kust leida ekstra nuga, kuhu nõusse panna korvikesi, mille peal lõigata ja ühel hetkel teatati et kohe-kohe ratturid jõuavad. No ikka päris kiireks läks. Aga jõudes oli kõik just napilt valmis saanud ja lauad olid snäkke täis.

Viisime läbi ka harjumuste kaardistamise küsitluse noorte seas. Sama küsimustikku täitsid noored 2 korda. Saabumise esimestel päevadel ning kuu aega peale projekti. Proovisime mõista, kas meie noortevahetus on toonud muutuse osalejate elus. Üht-teist me ka avastasime. Analüüs lisatud manusena postituse lõpus.

Lõppsõnana suur tänu Eidole ja Aigarile, kes kaasasid meid vabatahtlikena võistluse korraldamisse ning aitasid transpordiga. Väga hea oli koostööd teha Uulu spordi- ja kultuurikeskuse juhataja Eglega. Eriti mõnus oli olla just Jõulumäel, väga palju võimalusi noortele ning meile tuldi vastu mitmete asjadega. Näiteks fat jalgratastega sõitmine oli meie osalejatele tasuta, kuna aitasime toitlustuspunktiga. Samuti saime kasutada erinevat inventari välisõppe klassi loomiseks, nt lauad-toolid, pikendusjuhtmed jms. Väga lahe oli ka spontaanselt Black&White tantsuklubist treener Liisiga koostööd teha ja noorted kokku tuua. Loodan, et nüüd kedagi ära ei unustanud.

„Projekt on saanud rahastust Euroopa Komisjoni Erasmus+ programmist. Publikatsiooni sisu kajastab autori seisukohti ja Euroopa Komisjon ei vastuta selles sisalduva teabe kasutamise eest.”

Vaata pilte galeriist.