Tagasiside või küsimus

Informaalne õpe - noorte ja laste arengu võti

01.02.2024
Post coverKas olete kunagi mõelnud sellele, kuidas noored õpivad kõige tõhusamalt? Koolides ja ametlikes õppeasutustes omandatud teadmised on olulised, kuid informaalne õpe mängib samuti võtmerolli noorte arengus. See lähenemine hõlmab kogemusi, mida noored saavad väljaspool traditsioonilist õpikeskkonda, olgu selleks siis lastelaagrid, noortevahetused, sõpradega aja veetmine või perega koos näiteks kokkamine.

Mis on informaalne õpe?

Informaalne õpe ei ole seotud klassiruumide ja õpikute, vaid pigem elu enda õppetundidega. See hõlmab igapäevaseid kogemusi, mis aitavad noortel arendada mitmekülgseid oskusi ja teadmisi. Näiteks võib lastelaager pakkuda mitte ainult lõbusat ajaviidet, vaid ka meeskonnatöö, juhtimise ja enesejuhtimise oskuste arendamise võimalusi.

Lastelaagrid kui informaalse õppe platvorm

Meie MTÜ on pühendunud noorte arengule ning üks võtmeelemente meie tegevuses on lastelaagrid. Need on ideaalsed kohad, kus noored saavad õppida uusi oskusi, luua sõprussuhteid ning avastada iseennast. Lastelaagrid toovad noored kokku mitmekesistest taustadest, luues seeläbi keskkonna, kus õppimine toimub läbi praktiliste kogemuste.

Erasmus+ noortevahetused kui rahvusvaheline õpikogemus

Lisaks lastelaagritele on meie MTÜ kaasatud Erasmus+ noortevahetustesse. Need projektid võimaldavad noortel mitte ainult tutvuda erinevate kultuuridega, vaid ka õppida koostööd tegema mitmekeelsetes meeskondades. See avardab nende silmaringi ning arendab suhtlemisoskusi, mis on olulised tänapäeva globaliseerunud maailmas.

Miks on informaalne õpe oluline?

Informaalne õpe täiendab formaalset haridust, aidates noortel kujundada oma identiteeti, arendada sotsiaalseid oskusi ja valmistuda tulevikuks. See on dünaamiline ja kohandatav, kohanedes noorte vajadustega.

Missuguseid tegevusi võiks läbi viia informaalse õppe keskkonna soodustamiseks

  • Seiklusõpe looduses on suurepärane viis noorte julgustamiseks, et õppimine võib toimuda ka väljaspool klassiruume. Matkad, telkimised ja seiklusrajad mitte ainult ei arenda füüsilisi oskusi, vaid õpetavad ka meeskonnatööd, riskide hindamist ja
  • Kunsti- ja käsitöötöötoad võimaldavad noortel arendada loomingulisi oskusi, samal ajal õppides eneseväljendust ja koostööd. Näiteks võib skulptuuride loomine, maalimine või käsitööprojektide läbiviimine olla lõbus ja hariv viis õppida.
  • Keelevahetuse sündmused on suurepärane võimalus arendada keeleoskust ja rahvusvahelisi suhteid. Noored saavad kohtuda teiste keelte ja kultuuride esindajatega, õppida uusi sõnu, jagada oma kogemusi ning suhelda loomulikus keskkonnas.
  • Meeskonnatöö simulatsioonid võivad olla nii sise- kui ka välitingimustes ning need aitavad noortel arendada probleemilahendusoskusi, suhtlemisoskusi ja juhtimisvõimeid. Näiteks võib korraldada ellujäämiskursuse, kus noored peavad koos lahendama erinevaid ülesandeid.
  • Kultuurivahetusõhtud on suurepärane viis tutvustada noortele erinevaid kultuure. Igal osalejal võib olla võimalus jagada oma kultuuri traditsioone, toitu või muusikat. See soodustab avatust, austust erinevuste vastu ja laiendab maailmapilti.
  • Teadus- ja tehnoloogiaprojektid võivad hõlmata näiteks robotiehitust, programmeerimist või keskkonnateaduste uurimist. Noored saavad praktilisel moel õppida teaduslikku meetodit ja tehnoloogia kasutamist.

 

Kuidas toimub õppimine?

  • Õppimine läbi kogemuste: Informaalne õpe rõhutab õppimist igapäevaste kogemuste kaudu. See tähendab, et teadmised ja oskused omandatakse reaalsete situatsioonide käigus, mitte ainult formaalse õppe raames. Näiteks võib noor õppida meeskonnatööd läbi spordi, vabatahtliku töö või projektide elluviimise kaudu.
  • Õppimine suhtlemise kaudu: Informaalne õpe rõhutab suhtlemist ja suhtlemisoskuste arendamist. Suhtlemine eakaaslaste, mentorite või erinevate kogukonnaliikmetega on oluline osa õpiprotsessist. Noored saavad jagada ideid, saada tagasisidet ja õppida teiste kogemustest.
  • Iseseisev õpe: Informaalne õpe iseseisvat õpet. See tähendab, et õppijad vastutavad oma õppeprotsessi eest ning suudavad seada endale eesmärke ja leida võimalusi õppida väljaspool formaalseid struktuure. See võib hõlmata eneseanalüüsi, õppeplaani koostamist ja iseseisvat uurimist.
  • Mitmekülgsed õppekeskkonnad: Informaalne õpe toimub mitmekülgses keskkonnas. See võib hõlmata igasuguseid kohti alates loodusest ja kogukonnaprojektidest kuni muuseumide, töötubade ja rahvusvaheliste vahetuste ning virtuaalsete platvormideni. Mitmekülgsed õpikeskkonnad aitavad noortel omandada erinevaid teadmisi ja oskusi.
  • Praktilised ja rakendatavad teadmised: Informaalne õpe keskendub sageli praktilistele teadmistele, mida saab otse rakendada igapäevaelus. Näiteks, kui noored osalevad projektis, kus nad loovad midagi käega katsutavat, siis nad mitte ainult ei omanda teoreetilisi teadmisi, vaid ka praktilisi oskusi.
  • Tutvusringkond: Informaalne õpe võib olla tugevalt kogukonnakeskne ehk tutvusringkonna põhine. Ühised üritused, vabatahtlik tegevus ja muud sotsiaalsed suhted aitavad kaasa õppeprotsessile. Need võimaldavad noortel mitte ainult õppida, vaid ka luua sidemeid ja panustada tutvusringkonna arengusse.
  • Elukestev õpe: Informaalne õpe ei ole seotud ainult noorukieaga. See toimub läbi elu ja toetab elukestvat õpet. Oluline on rõhutada, et õppimine jätkub ka pärast formaalse hariduse lõppu ning informaalne õpe võib olla võti pidevaks enesetäienduseks.


Informaalne õpe on investeering noorte tulevikku. Lastelaagrid ja Erasmus+ noortevahetused loovad platvormi, kus õppimine muutub elamusrikkaks seikluseks. Meie MTÜ pühendumus nendele tegevustele peegeldab veendumust, et noored on võimelised õppima igas olukorras ja keskkonnas.